2012 Elected Committees Tracking Page

2012 Elected Committees Tracking Page

***There must be at least one more candidate than the required number of open seats for each committee***

The spring election will begin on Monday, April 30 and end on Friday, May 11 at 5pm.

To nominate yourself or a colleague, please send the nomination(s) electronically to Chris Prosser (cprosser@uoregon.edu) and be sure to include the person’s name, department, and the committee, council, or senate position for which nominated, as well as confirmation of the nominee’s willingness to serve if elected (an email confirmation is sufficient).

University Senate has open seats for the following:
CAS Natural Science - 3 faculty; CAS Social Science - 2 faculty; CAS Humanities - 1 faculty
AAA - 3 faculty; College of Education - 2 faculty; UO Libraries - 1 librarian; Lundquist College of Business - 2 faculty;
Officers of Administration - 1 Officer of Administration; Classified Staff - 2 Classified Staff

University Senate Nominees:

College of Arts and Sciences

Natural Sciences - 3 openings

1. Michael Price (Mathematics)
2. Huaxin Lin (Mathematics)
3. Arkady Vaintrob (Mathematics)
4. Ken Prehoda (Chemistry)

Social Sciences - 2 openings

1. Xiaobo Su (Geography)
2. William Harbaugh (Economics)
3. Anne van den Nouweland (Economics)
4. Glen Waddell (Economics)
5. Michael Dreiling (Sociology)

Humanities - 1 opening

1. Deborah Healey (Linguistics)
2. Regina Psaki (Romance Languages)

Professional Schools

AAA - 3 openings

1. Richard Margerum (PPPM)
2. Kassia Dellabough (PODS)
3. Neil Bania (PPPM)
4.

College of Education - 2 openings

1. Deborah Olson (Special Ed and Clinical Services)
2. Charles Martinez (Educational Methodology, Policy and Leadership)
3. Tiffany Kodak (School Psychology)
4. Kent McIntosh

Lundquist College of Business - 2 openings

1. Jennifer Ellis (Finance)
2. Ali Emami (Finance)
3.

UO Libraries - 1 opening

1. Kira Homo (Electronic Records Archivist)
2. Victoria Mitchell (Soc Sci Data & Gov Doc Librarian)
3. Bruce Tabb (Special Collections)
4. Nancy Slight-Gibney (Library Res & Mgt Assessment)
5. Ann Shaffer (Music Librarian)

Officers of Administration - 1 opening

1. David Landrum (Dept of Public Safety)
2. Shauna Riedel-Bash (Cinema Studies)
3. Beth Roy (Art Department)
4. Bonita Damewood (University Housing)

Classified Staff - 2 openings

1. Colleen Lewis (Career Center)
2. Mandy Chong (Erb Memorial Union)
3. John Ahlen (International Affairs)

Faculty Advisory Council (FAC) has open seats for the following:
2 faculty - 1 CAS (not from Honors college, Anthropology, or English), 1 Prof Schools (not from Music and Dance, Business, or Education); 1 OA

FAC Nominees:

CAS - 1 opening

1. Nathan Tublitz (Biology)
2. Anita Weiss (International Studies)
3. Hal Sadofsky (Mathematics)
4. Janis Weeks (Biology)

Professional Schools - 1 opening

1. Caroline Forell (Law)
2. Jeff Hurwit (Art History)
3. Harsha Gangadharbatla (Journalism and Communication)
4. Peter Keyes (Architecture)

Officers of Administration - 1 opening

1. David Landrum (Department of Public Safety)
2. Beth Roy (Art Department)
3. Brandalee Davis (Finance and Administration)
4. Cathleen Leue (CASIT)
5. Linda Leon (Romance Languages)
6. Shari Powell (College of Arts and Sciences)
7. Andrew Verner (Lundquist College of Business)

Faculty Personnel Committee (FPC) has open seats for the following:
5 faculty - 3 CAS (not from Linguistics), 2 Prof Schools (not AAA, Law, or Business)

FPC Nominees:

CAS - 3 openings

1. Peter Gilkey (Mathematics)
2. Steve Fickas (Computer and Information Science)
3. Henry Wonham (English)
4. Richard York (Sociology/Environmental Studies)
5. Ellen Herman (History)
6. Bonnie Mann (Philosophy)

Professional Schools - 2 openings

1. Kathryn Lucktenburg (Music and Dance)
2
. Marilyn Nippold (Education)
3. Joe Stevens (Education)
4. Gerald Rosiek (Education)

Graduate Council (GC) has open seats for the following:
3 faculty - 2 CAS Social, 1 CAS Humanities (not from Romance Lang)

GC Nominees:

College of Arts and Sciences

Social Sciences - 2 openings

1. Frances White (Anthropology)
2. Joe Lowndes (Political Science)
3.

Humanities - 1 opening

1. David Vasquez (English)
2. Dorothee Ostmeier (German & Scandinavian)

Faculty Grievance Appeals Committee (FGAC) has open seats for the following:
1 faculty (at least 2 candidates, not from Math or English)

FGAC Nominees:

1. Claire Wachter (Music and Dance)
2. Doris Payne (Linguistics, African Studies)

Intercollegiate Athletics Committee (IAC) has open seats for the following:
3 faculty - 1 CAS, 2 Prof Schools; 1 Classified Staff

IAC Nominees:

College of Arts and Sciences - 1 opening

1. Peng Lu (Mathematics)
2. Andrew Karduna (Human Physiology)
3. David Sutherland (Geological Sciences)
4. Hayden Harker (Mathematics)

Professional Schools - 2 openings

1. Robert Illig (Law)
2. Janet Wasko (Journalism and Communication)
3. Harsha Gangadharbatla (Journalism and Communication)
4. David Koranda (Journalism and Communication)
5. Elizabeth Skowron (Education)


Classified Staff - 1 opening

1. Valerie Lawson
2. Colleen Lewis (Career Center)
3. Donna Laue (English)
4. Nicholas Ligett (UO Libraries)

Promotion Tenure Retention Appeals Committee (PTRAC) has an open seat for the following:
1 CAS tenured faculty who has served on FPC (not from Philosophy or Linguistics)

PTRAC Nominees:

1. Victor Ostrik (Mathematics)
2.

Undergraduate Council (UC) has open seats for the following:
7 faculty - 4 CAS (1 Natural, 1 Humanities, 1 Social, 1 at large; not Anthropology), 3 Prof Schools (AAA, Business, and Education)

UC Nominees:

College of Arts and Sciences

Natural Science - 1 opening

1. Michael Price (Mathematics)
2. Randy Sullivan (Chemistry)
3. Arkady Vaintrob (Mathematics)
4. David Levin (Mathematics)

Social Science - 1 opening

1. Ian McNeely (History)
2.

Humanities - 1 opening

1. John Gage (English)
2. Beata Stawarska (Philosophy)

CAS At Large - 1 opening

1. Susan Anderson (German & Scandinavian)
2.

Professional Schools

AAA - 1 opening

1.
2.

Lundquist College of Business - 1 opening

1. Ron Bramhall (Business)
2.

College of Education - 1 opening

1. Karen McLaughlin (Com Disorders & Sciences)
2. Alison Schmitke (Education Studies)

Officers of Administration Council (OAC) has open seats for the following:
4 Officers of Administration

OAC Nominees:

1. Chris LeBlanc (Office of the Registrar)
2. Bill Sherman (Business)
3. Bonita Damewood (University Housing)
4. Miriam Bolton (Business)
5. Kristina Mollman (Political Science)
6. Vicki Arbeiter (Geological Sciences)
7. Patrick Chinn (Information Services)
8. Teri Rowe (Economics)

Dean's Advisory Committee (DAC) has open seats for the following:

3 faculty - 2 CAS Natural Science, 1 CAS Humanities

DAC Nominees:

College of Arts and Sciences

Natural Science - 2 openings

1. Daniel Steck (Physics)
2. Paul Wallace (Geological Science)
3. Marcin Bownik (Mathematics)

Humanities - 1 opening

1. Mary Jaeger (Classics)
2.